Wizyta u fizjoterapeuty składa się z dwóch etapów: wywiadu oraz badania. Rozmowa z pacjentem wskazuje terapeucie gdzie znajduje się problem oraz jak długo trwa. Te informacje są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy. Konsultacja taka wymaga pełnej szczerości od chorego ale i swobodnej rozmowy z fizjoterapeutą. Należy jednak pamiętać, że jest wiele rzeczy, które dla każdego z pacjentów nie mają znaczenia ale dla terapeuty będą. Po zakończeniu wywiadu terapeuta wykonuje badanie kliniczne. Dzięki tej procedurze fizjoterapeuta określa strukturę w ciele pacjenta która daje dolegliwości. Na koniec terapeuta ustala wstępny plan postępowania i określa przybliżony czas terapii.
Co ze sobą zabrać?
Udając się na pierwszą wizytę jeżeli jest, to należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną, tj.; badania obrazowe(rtg, tk, mri, usg) oraz ich opisy, wypis ze szpitala, skierowanie na fizjoterapię. Jeżeli nie posiadasz badań obrazowych(np. RTG) NIE MA POTRZEBY abyś je robił przed pierwszą wizytą.
W co się ubrać?
Należy zabrać ze sobą wygodny strój sportowy umożliwiający swobodny dostęp do fragmentu ciała, który będzie poddawany terapii (np. kolano, bark). Wskazane jest obuwie zmienne w postaci klapków lub sportowego obuwia zmiennego.